סימני אזהרה וסימפטומים של גידול במוח

גידולים במוח שמתחילים במוח נקראים גידולי מוח ראשוניים, והם עלולים או לא להיות סרטניים. גידולי מוח אחרים מתעוררים כאשר הסרטן ממקום אחר בגוף מתפשט, או מטסטזיס, למוח. אלו גידולים במוח גרורתי הם 4 עד 5 פעמים נפוץ יותר מאשר גידולים במוח העיקרי. מספר גורמים משפיעים על הסימנים והתסמינים של גידולים במוח, כולל גודל הגידול והמיקום בתוך המוח. הסימפטומים יכולים להיות מתוחכמים כמו כאב ראש מתמשך, משעמם או בולט כמו חולשה בצד אחד של הגוף.

כְּאֵב רֹאשׁ

כאבי ראש מתרחשים לעיתים קרובות עם גידול במוח. כאבי ראש הקשורים גידולים לעיתים קרובות משעמם וקבוע. כאבי ראש פועמים פחות נפוצים. כאבי הראש הם בדרך כלל הכי כואב בבוקר ולשפר במהלך היום. כאבי ראש עקב גידולים במוח בדרך כלל אינם חמורים, אך עשויים להיות כל כך לאורך זמן. הכאב עלול להתגבר עם פעילויות כגון כיפוף, שיעול או התעטשות. אנשים רבים חווים כאבי ראש ורוב כאבי הראש אינם נגרמים על ידי גידולים במוח. עם זאת, אם אתה מבחין בשינוי משמעותי דפוס הראש שלך או תסמינים לאורך זמן, לראות את הרופא שלך.

אישיות ושינויים מנטליים

שינויים אישיותיים, שינויים במצב הרוח וירידה בתפקוד האינטלקטואלי יכולים להתרחש עם גידול במוח. שינויים אלה עשויים להיות מתוחכמים או דרמטיים, החל בהאטת הפעילות המנטלית ועד הזיות. כמה גידולים במוח יש פוטנציאל לגרום לבעיות זיכרון. כמה גידולי מוח גורמים לתסמינים המחקים דיכאון, כגון ירידה באנרגיה, שינה יותר מהרגיל ואובדן עניין בפעילויות היומיומיות.

התקפים

אנשים רבים עם גידול במוח חווים התקף בשלב מסוים במהלך המחלה. ההתקפים יכולים להיות מתונים או חמורים. ההתקף עלול לגרום עוויתות בזרוע או ברגל, או להשפיע על הגוף כולו עם רועד כללית ועובר החוצה. סוג ההתקף הוא השתקפות של מיקום הגידול בתוך המוח. התקף ראשון במבוגר ללא סיבה ברורה – כמו פציעה בראש – מוביל בדרך כלל לבדיקה כדי לבדוק את האפשרות של גידול במוח.

בחילה והקאה

בחילות והקאות יכולות להתרחש עם גידול במוח, בשל לחץ מוגבר במוח. בחילה או הקאות מופעלות על ידי שינוי פתאומי של המיקום, כגון במהירות הופכת במיטה, מציע את האפשרות של גידול במוח. הקאות עלולות להתרחש ללא בחילות. למרות שרוב בחילות והקאות אינן קשורות לגידול במוח, כאשר הוא מלווה בתסמינים פוטנציאליים אחרים של גידול במוח – כגון כאבי ראש או התקפים שאובחנו לאחרונה – הוא נחשב חשוד יותר.

סימפטומים דמויי שבץ

תסמינים דמויי שבץ יכולים להתרחש אם גידול במוח משבש תפקודים נורמליים באמצעות הרס רקמות או לחץ על חלק מסוים של המוח. הסימפטומים מנוסים מתייחסים איזה חלק של המוח מושפע. לדוגמה, חוסר תחושה או חולשה של זרוע, רגל או צד אחד של הפנים עשויים להתרחש, ולעתים קרובות להחמיר עם הזמן ככל הגידול גדל. בעיות ראייה ודיבור, כגון דיבור חמקמק, הן דוגמאות אחרות לסימפטומים של גידול במוח המחקים שבץ.