מה גורם לרמות נמוכות של קריאטינין?

קריאטינין הוא מוצר פסולת ממטבוליזם שריר תקין. זה מסונן בקלות מתוך הדם על ידי תפקוד טוב בכליות ורמות בדרך כלל להישאר יציב יחסית בגוף ובדם לאורך זמן. קריאטינין נכלל לעיתים קרובות בבדיקות מעבדה שגרתיות כדי להעריך תפקוד כליות. ישנן סיבות רבות מדוע רמות קריאטינין עשוי להיות נמוך, כמה לא מזיק יחסית כמו תזונה דלת חלבון ואחרים רציניים כמו מחלת כבד מתקדמים. קריאטינין נמוך לבדו אינו מצביע בדרך כלל על מצב רפואי חמור ויכול להיגרם על ידי מספר גורמים.

קריאטינין נמוכה הקשורים שריר המוני

כאשר הכליות מתפקדות באופן תקין, רמת קריאטינין משפיעה באופן הדוק ביותר על כמות השרירים בגוף. מסת שרירים נמוכה היא הגורם המוביל לרמה נמוכה של קריאטינין. לדוגמא, כאשר אנשים מזדקנים, רמת הקריאטינין שלהם עלולה לרדת כאשר הם מאבדים מסת שריר – במיוחד אם הם אינם מבצעים פעילות גופנית באופן קבוע. סיבה נוספת של קריאטינין נמוכה היא תת-תזונה קשה הגורמת לאובדן שרירים. כאשר צריכת או קליטה של ​​קלוריות מן המזון מופחת באופן חמור, הגוף צריך מקור אנרגיה חלופי כדי לפצות על קלוריות לא מספיק. התפלגות השומן והחלבון – בעיקר מרקמת השריר – מספקת אנרגיה דרושה עם צריכת קלוריות נמוכה או ספיגה. רעב ממושך או מחלה שמפחיתה את ספיגת המזיגה יכולה להוביל לאובדן משמעותי של מסת שריר ורמת קריאטינין נמוכה.

דיאטה והריון

דיאטה יכולה גם להשפיע על רמת קריאטינין. דיאטה צמחונית היא אחת הסיבות הנפוצות של קריאטינין נמוכה. חלבון מן החי מן הבשר והדגים תורם לרמה של קריאטינין בדם, אך מזונות מבוססי צמחים אינם. מאחר שצמחונים אינם אוכלים חלבונים מן החי, רמות הקריאטינין שלהם נוטות להיות נמוכות יותר מאלו של הלא-גויטריאנים. נשים בהריון נוטים גם יש ירידה ברמת קריאטינין בדם. זה קורה, בין השאר, כי הכליות יותר יעיל קריאטינין ברור ומוצרי פסולת אחרים מן הדם במהלך ההריון.

גורמים פחות נפוצים

מחלת כבד מתקדמת היא עוד סיבה אפשרית של קריאטינין נמוכה. הכבד הוא אתר עיקרי לייצור חלבונים ופירוק בגוף. אם הכבד אינו מתפקד היטב, חלבונים אינם עשויים או מתפרקים ביעילות, דבר שעלול לגרום לרמות נמוכות של קריאטינין. צריכת מים מופרזת חמורה היא גורם נדיר של קריאטינין בדם נמוך, מכיוון שהמים מדללים את ריכוז כל החומרים בדם. תרופות מסוימות עלולות להפריע לשיטות מסוימות המשמשות למדידת קריאטינין בדם, דבר שעלול לגרום לקריאה נמוכה בטעות.

קביעת הגורם והמשמעות

רמה נמוכה של קריאטינין לבדה אינה בהכרח אומרת שיש בעיה בריאותית בסיסית. ישנן מספר סיבות לכך שרמת קריאטינין עשויה להיות נמוכה יותר – או גבוהה יותר – מהטווח הרגיל שצוין על ידי מעבדת הבדיקות. הרופא יבחן גורמים רבים בקביעת האם יש סיבה לדאגה. שיקולים חשובים כוללים תרופות נלקח, דיאטה של ​​אדם, כל מחלה מתמשכת והאם נשים בהריון. בדיקות מעבדה נוספות או בדיקות אחרות עשוי להיות נחוץ כדי לקבוע אם רמה נמוכה של קריאטינין מייצג דאגה בריאותית.