מהי חרדה קיומית?

חרדה אקזיסטנציאלית מתייחסת לתחושה של דאגה, חרדה או חרדה העלולה להתעורר מן ההתבוננות בשאלות הגדולות של החיים, כגון “מי אני?” או “למה אני כאן?” פרספקטיבות אקזיסטנציאליות בפילוסופיה ובפסיכולוגיה טוענות כי התבוננות זו מובילה בהכרח כדי להבין שלכל אחד יש את החופש והאחריות למצוא משמעות בחיים. למרות שהמימוש הזה מטריד מטבעו, הוגים קיומיים רבים רואים את צורת החרדה הזו כבריאה ופרודוקטיבית.

הִיסטוֹרִיָה

הרעיון של חרדה קיומית מקורו בפילוסופיה הקיומית, בייחוד כפי שהובאו על ידי סורן קירקגור ופרידריך ניטשה במאה ה -19. ההתמקדות בתהליכים שבאמצעותם מייחסים יחידים משמעות לחייהם מגדירה את הליבה של האקזיסטנציאליזם, אם כי תיאוריות שונות מתבלטות מאוד בנושאים ספציפיים כגון אתיקה. בשנות החמישים המאוחרות, המחשבה האקזיסטנציאליסטית הפכה לפופולרית בפסיכולוגיה באמצעות עבודתו של הפסיכולוג רולו מאי ועמיתיו. התיאוריות שלהם התבססו רבות מעבודתם של פילוסופים קודמים, והדגישו חרדה קיומית כמרכיב חשוב בבריאות הנפש.

מאפיינים

חרדה אקזיסטנציאלית מתעוררת כאשר אנשים שוקלים את קיומו. התבוננות זו מובילה למחשבות ולרגשות של חירות ואחריות, המעמיקים על הפרט למצוא מטרה בחיים – ולחיות בכנות בהתאם למטרה זו. זה יכול גם להוביל תחושה של ניכור ובידוד בעולם ומודעות מוגברת של תמותה. הפילוסוף הגרמני מרטין היידגר הציע ב -1962 כי חרדה קיומית יכולה להיגרר על-ידי חיים “על פני השטח” של דברים או לחיבוק עמוק כחלק בלתי נפרד מהוויה.

מַשְׁמָעוּת

פסיכולוגים אקזיסטנציאליים שילבו את האקזיסטנציאליזם במודל של בריאות הנפש, עם דגש מיוחד על תפקידה של חרדה קיומית. הם מתייחסים לחרדה זו כאל חלק נורמלי וחיובי של החוויה האנושית וכזרז לצמיחה. יתר על כן, בעיות פסיכולוגיות כגון דיכאון לעתים קרובות ניתן להבין כמו ביטויים של חששות עמוקים הקשורים למשמעות ותכלית של הקיום.

עֵדוּת

מדעני החברה החלו לחקור את הטענות של פילוסופים ומטפלים קיומיים לגבי חרדה קיומית. תיאוריית ניהול טרור, שפותחה על ידי ג ‘ף גרינברג, שלדון Solomon ו טום Pyszczynski בשנת 1986, עומדת בתור התיאוריה הקיומית ביותר נחקרו בפסיכולוגיה. תיאוריה זו של המוטיבציה מניחה כי הרבה ממה שאנשים עושים, כגון בחירת בני זוג וקריירות, ניתן לראות כניסיונות לדכא מחשבות על תודעה מתוך מודעות מודעת ולדכא חרדה קיומית. יותר מ -300 ניסויים סיפקו תמיכה לתיאוריה זו.

יַחַס

אקזיסטנציאליסטים אינם רואים חרדה קיומית כבעיה הזקוקה לטיפול. כאשר חרדה קיומית פוגעת בתפקוד היומיומי או מתחילה להתבטא בכאב רגשי או פיזי, עם זאת, טיפולים מסורתיים לחרדה כגון תרופות או טיפול בדיבור יכולים להיות מועילים. יתר על כן, אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים לנהל פסיכותרפיה קיומית. בהשתמשו ברעיונותיו של היידגר על הימנעות או אימוץ החרדה, המטפלים הקיומיים שואפים לעזור לאנשים לחיות באופן אותנטי יותר ולאמץ את המצבים הטבועים בהיותם אנושיים.