מאזן הסידן והזרחן

סידן וזרחן הם מינרלים חיוניים למצוא את העצם, הדם והרקמה הרכה של הגוף ויש להם תפקיד פונקציות הגוף רבים. רמות הזרחן יכולות להשפיע על רמות הסידן בגוף ולהיפך. הורמון הפאתירואיד, ויטמין D והכליות מסייעים לווסת את רמות הסידן והזרחן בדם.

הגוף חייב לשמור על רמות מסוימות של סידן וזרחן בדם. הורמון פרתירואיד, או PTH, וויטמין D עבודה כדי לשמור על רמות אלה במאזן. סידן וזרחן נספגות בדם דרך המעי הדק לאחר אכילת מזונות המכילים חומרים מזינים אלה. העצמות גם לשחרר את החומרים המזינים כדי לעזור לשמור על רמות הדם הנדרשות. בלוטת התריס יכולה לחוש חוסר איזון בסידן או בזרחן. אם רמת הסידן נמוכה, בלוטת התריס תשחרר PTH, אשר אומר את הכליות לייצר ויטמין פעיל יותר D. זה עוזר לגוף לספוג סידן זרחתי יותר תזונתי דרך המעי, אומר העצם לשחרר סידן וזרחן לתוך דם ואומר לכליות להפריש זרחן יותר בשתן.

כליות בריאות יבטלו עודף זרחן וסידן בדם. אם תפקוד הכליות נפגעת, הגוף לא יוכל להיפטר זרחן נוסף. רמות גבוהות של זרחן מעוררות את שחרורו של הורמון הפאתירואיד, אשר יכול לגרום לסיבוכים כאשר המנגנון הרגיל לניהול מינרלים עצם אינו פועל כראוי. רמה גבוהה של זרחן עלולה גם לגרום לרמת סידן נמוכה. סידן נקשר עם פוספט ומופקדת ברקמה. הצטברות של הפקדות אלה גורם הסתיידות ברקמות, אשר יכול לשבש את תפקוד האיבר הנורמלי. אנשים עם מחלת כליות כרונית צריכים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם הדיאטנית והרופא שלהם כדי לשלוט בזרחן, סידן וברמות פארהירואיד.

כ -85% מזרחן הגוף ו -99% מהסידן נמצאים בעצמות. אנשים עם תפקוד כליות לקוי נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלת העצם משום שהם נוטים יותר לקבל רמות זרחן גבוהות PTH, אשר יכול להוביל לאובדן העצם פרוגרסיבי. על פי מכון לינוס פאולינג, יש דאגה גוברת ההשפעה של צריכת גבוהה של זרחן גם אנשים בריאים בשל ההשפעה האפשרית על בריאות העצם. צריכה מופרזת של מזונות עם תוספות זרחן וצריכת סידן נמוכה נראית מזיקה במיוחד.

רמות סידן וזרחן נשלטות בחלקן באמצעות צריכת מזון. מועצת המזון והתזונה קבעה את קצבת התזונה המומלצת של זרחן ב -700 מיליגרם ביום. מקורות הזרחן כוללים מוצרי חלב, בשר, אגוזים, שעועית ומזונות המכילים תוספות זרחן כגון מזונות נוחות וקולה. RDA עבור סידן הוא 1,000 מיליגרם עבור רוב המבוגרים, אם כי מתבגרים ומבוגרים צריך סידן יותר. מקורות הסידן כוללים מוצרי חלב, סויה, ירקות כגון בוק צ’וי, ברוקולי, כרוב ושעועית כגון פינטו ואדום.

תפקידו של PTH וויטמין D

סידן, זרחן והכליות

בריאות העצם

סידן וזרחן במזון